| C/CT-0810 - KEMET - CURR SENSE XFMR 3000:1 80A CHAS | |
| Frequency Range | 50Hz ~ 60Hz |
| Type | Non-Invasive (Split Core) |
| Current Rating (Amps) | 80 A |
| ET (Volt-Time) | - |
| Turns Ratio - Primary:Secondary | 3000:1 |
| Current Ratio | 3000:1 |
| DC Resistance (DCR) | - |
| Ratings | - |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 0.078" L x 0.050" W (35.30mm x 22.90mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.827" (37.50mm) |
| Termination Style | Wire Leads with Connector |