| PE-67200NL - PULSE ELECTRONICS - CURR SENSE XFMR 38A T/H | |
| Frequency Range | 10kHz ~ 200kHz |
| Type | Invasive |
| Current Rating (Amps) | 38 A |
| Inductance | 80 mH |
| ET (Volt-Time) | - |
| Turns Ratio - Primary:Secondary | - |
| Current Ratio | 200:1 |
| DC Resistance (DCR) | 200Ohm Primary, 4.5Ohm Secondary |
| Ratings | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.565" L x 0.750" W (14.35mm x 19.05mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.750" (19.05mm) |
| Termination Style | PC Pin |