| 600S5R6BT250XT - AMERICAN TECHNICAL CERAMICS - CAP CER 5.6PF 250V C0G/NP0 0603 | |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Capacitance | 5.6pF |
| Tolerance | ±0.1pF |
| Voltage - Rated | 250V |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | High Q, Low Loss, Ultra Low ESR |
| Ratings | - |
| Applications | RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.035" (0.89mm) |
| Lead Spacing | - |
| Lead Style | - |