| DKS-SOLDERBREAD-01 - DIGI-KEY ELECTRONICS - 17 ROW SOLDERFUL BREADBOARD | |
| Packaging | Bulk |
| Size / Dimension | 2.00" L x 1.90" W (50.8mm x 48.3mm) |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Board Thickness | 0.063" (1.60mm) |
| Proto Board Type | Breadboard, General Purpose |
| Hole Diameter | 0.039" (1.00mm) |
| Circuit Pattern | 5 Hole Pad (Both Sides) |
| Edge Contacts | - |
| Plating | Plated Through Hole (PTH) |