| DH221LGBRG24 - CIT RELAY AND SWITCH - SWITCH PB SPST-NO/NC 2A 125V | |
| Mounting Type | Panel Mount, Front |
| Type | Anti-Vandal, Illuminated |
| Circuit | SPST-NO + SPST-NC |
| Switch Function | On-Off, Off-On |
| Current Rating (Amps) | 2A (AC/DC) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 24 V |
| Actuator Type | Round, Button, Flush |
| Color - Actuator/Cap | Black |
| Illumination Type, Color | LED, Green/Red |
| Illumination Voltage (Nominal) | 24 VDC |
| Termination Style | Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm) |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Features | - |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 22.00mm Dia |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C |