| 8020.2096 - SCHURTER INC. - FUSE CARTRIDGE 25A 275VAC/1KVDC | |
| Packaging | Bulk |
| Mounting Type | Through Hole |
| Fuse Type | Cartridge |
| Current Rating (Amps) | 25A |
| Voltage Rating - AC | 275V |
| Voltage Rating - DC | 1kV |
| Response Time | Slow Blow |
| Applications | Automotive |
| Features | - |
| Class | - |
| Approval Agency | CE, cURus |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 10kA AC, 20kA DC |
| Package / Case | 5AG, 10mm x 38mm (Midget) |
| Size / Dimension | 0.406" Dia x 1.496" L (10.30mm x 38.00mm) |