| LTC1540IMS8#PBF - ANALOG DEVICES INC. - IC COMPARATOR 1 W/VOLT REF 8MSOP | |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Output Type | CMOS, TTL |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Type | with Voltage Reference |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2V ~ 11V, ±1V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
| Propagation Delay (Max) | 60µs |
| Current - Quiescent (Max) | 710nA |
| Voltage - Input Offset (Max) | 12mV @ 5V |
| Current - Input Bias (Max) | - |
| Current - Output (Typ) | - |
| CMRR, PSRR (Typ) | 80dB CMRR, 80dB PSRR |
| Hysteresis | 50mV |