| BZX84B6V8LT1G - ONSEMI - DIODE ZENER 6.8V 250MW SOT23-3 | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.8 V |
| Tolerance | ±2% |
| Power - Max | 250 mW |
| Impedance (Max) (Zzt) | 15 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2 µA @ 4 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900 mV @ 10 mA |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 (TO-236) |