| APTDR90X1601G - MICROCHIP TECHNOLOGY - BRIDGE RECT 3PHASE 1.6KV 90A SP1 | |
| Diode Type | Three Phase |
| Technology | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1.6 kV |
| Current - Average Rectified (Io) | 90 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3 V @ 90 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 µA @ 1600 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | SP1 |
| Supplier Device Package | SP1 |