| NINA-W102-00B - U-BLOX - RX TXRX MOD WIFI METAL SMD | |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Package / Case | 36-SMD Module |
| Sensitivity | -96dBm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency | 2.4GHz |
| Memory Size | 16Mb Flash, 448kB ROM, 520kB SRAM |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Power - Output | 16dBm |
| Data Rate | 72Mbps |
| Protocol | 802.11b/g/n, Bluetooth v4.2 |
| Current - Receiving | 95mA |
| Current - Transmitting | 130mA |
| Antenna Type | Stamped Metal |
| Utilized IC / Part | ESP32-D0WDQ6 |
| Modulation | CCK, DSSS, GFSK, QDPSK, QPSK, OFDM |
| RF Family/Standard | Bluetooth, WiFi |
| Serial Interfaces | ADC, GPIO, I²C, SPI, UART |