| IPC0070 - CHIP QUIK INC. - DFN-12 TO DIP-16 SMT ADAPTER | |
| Packaging | Bulk |
| Size / Dimension | 1.000" x 0.800" (25.40mm x 20.32mm) |
| Material | FR4 Epoxy Glass |
| Number of Positions | 12 |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Board Thickness | 0.062" (1.57mm) 1/16" |
| Proto Board Type | SMD to DIP |
| Package Accepted | DFN |