| D53TP50C - SENSATA-CRYDOM - SSR RELAY 3PST-NO 50A 48-530V | |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Circuit | 3PST-NO (3 Form A) |
| Output Type | AC, Zero Cross |
| Voltage - Input | 4 ~ 32VDC |
| Voltage - Load | 48 V ~ 530 V |
| Load Current | 50 A |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 80°C |
| Package / Case | Module |
| Supplier Device Package | - |
| Approval Agency | CE, CSA, UL, VDE |
| Grade | - |
| Qualification | - |