| CC2564BYFVR - TEXAS INSTRUMENTS - IC RF TXRX BLE 54DSBGA | |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Type | TxRx Only |
| RF Family/Standard | Bluetooth |
| Protocol | Bluetooth v4.1 |
| Modulation | GFSK, GMSK |
| Frequency | 2.4GHz |
| Data Rate (Max) | 4Mbps |
| Power - Output | 12dBm |
| Sensitivity | -95dBm |
| Memory Size | - |
| Serial Interfaces | I2S, UART |
| Voltage - Supply | 2.2V ~ 4.8V |
| Current - Receiving | 40.5mA ~ 41.2mA |
| Current - Transmitting | 40.5mA ~ 41.2mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 54-UFBGA, DSBGA |
| Supplier Device Package | 54-DSBGA (2.93x3.27) |