| S8411-45R - HARWIN INC. - BATT HOLDER COIN 12MM 1 CELL SMD | |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Battery Cell Size | Coin, 12.0mm |
| Number of Cells | 1 |
| Mounting Type | PCB, Surface Mount |
| Style | Holder (Open) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Termination Style | SMD (SMT) Tab |
| Height Above Board | 0.167" (4.25mm) |
| Battery Series | 1220 |
| Battery Type, Function | Coin Cell, Holder |