| BC2032-E2 - MPD (MEMORY PROTECTION DEVICES) - BATT HLDR COIN 20MM 1 CEL PC PIN | |
| Packaging | Bulk |
| Battery Cell Size | Coin, 20.0mm |
| Number of Cells | 1 |
| Mounting Type | PCB, Through Hole |
| Style | Holder (Open) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 180°C |
| Termination Style | PC Pin |
| Height Above Board | 0.200" (5.08mm) |
| Battery Series | 2032 |
| Battery Type, Function | Coin Cell, Holder |