| FA-238 16.0000MB-K3 - EPSON - CRYSTAL 16.0000MHZ 10PF SMD | |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Load Capacitance | 10pF |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | MHz Crystal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency Stability | ±30ppm |
| Frequency Tolerance | ±50ppm |
| Operating Mode | Fundamental |
| Ratings | - |
| Height - Seated (Max) | 0.028" (0.70mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 80 Ohms |
| Frequency | 16 MHz |