| NCS2252SN2T1G - ONSEMI - IC COMPARATOR 1 GEN PUR 5TSOP | |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Output Type | Open-Drain |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Type | General Purpose |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 1.8V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 5-TSOP |
| Propagation Delay (Max) | 64ns |
| Current - Quiescent (Max) | 200µA |
| Voltage - Input Offset (Max) | 6mV @ 5V |
| Current - Input Bias (Max) | 20pA @ 5V |
| Current - Output (Typ) | - |
| CMRR, PSRR (Typ) | 81dB CMRR, 88dB PSRR |
| Hysteresis | - |