| BD94121F-GE2 - ROHM SEMICONDUCTOR - IC LED DVR CONT 2.3MA 18SOP | |
| Type | DC DC Controller |
| Topology | - |
| Internal Switch(s) | No |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Supply (Min) | 9V |
| Voltage - Supply (Max) | 18V |
| Voltage - Output | - |
| Current - Output / Channel | 2.3mA |
| Frequency | 30kHz ~ 200kHz |
| Dimming | Analog, PWM |
| Applications | Backlight |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 18-SOIC (0.213", 5.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 18-SOP |