| AV634564 - PANASONIC ELECTRIC WORKS - SWITCH SNAP ACT SPST-NO 0.1A 30V | |
| Packaging | Bulk |
| Features | - |
| Current Rating (Amps) | 100mA (DC) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Circuit | SPST-NO |
| Switch Function | Off-Mom |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Termination Style | Connector |
| Actuator Type | Lever, Simulated Roller |
| Operating Force | 51gf |
| Ingress Protection | IP40 |
| Release Force | 6.118gf |
| Pretravel | 0.102" (2.6mm) |
| Differential Travel | 0.031" (0.8mm) |
| Overtravel | 0.047" (1.2mm) |
| Operating Position | 0.480" (12.2mm) |
| Voltage Rating - DC | 30 V |