| OPA1656ID - TEXAS INSTRUMENTS - IC AUDIO 2 CIRCUIT 8SOIC | |
| Packaging | Tube |
| Amplifier Type | Audio |
| Number of Circuits | 2 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Slew Rate | 24V/µs |
| Gain Bandwidth Product | 53MHz |
| Current - Input Bias | 10pA |
| Voltage - Input Offset | 500µV |
| Current - Supply | 3.9mA (x2 Channels) |
| Current - Output / Channel | 100mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V ~ 36V, ±2.25V ~ 18V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |