| CYPD8225-97BZXIT - INFINEON TECHNOLOGIES - IC USB MCU 256KB FLASH 97-VFBGA | |
| Applications | USB Type C |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+ |
| Program Memory Type | FLASH (256kB), ROM (96kB) |
| Controller Series | EZ-PD™ |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Interface | I2C, SPI, UART, USB |
| Number of I/O | 50 |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 97-VFBGA |
| Supplier Device Package | 97-BGA (6x6) |